Co je to druhotná licence?

Co je druhotná licence?

Druhotná licence (tzv. použitá licence) je licence, která je vykoupena od společností, které již licenci nevyužijí, např. z důvodu přechodu na novější software. Tyto licence mohou být v souladu s evropskou směrnicí dále legálně přeprodávány. Samozřejmostí je, že licenci už původní uživatel nesmí využívat.

Jedná se o originál?

Ano, licenční klíč vkládáte přímo na stránky Microsoftu, kde se přihlásíte Vašim MS účtem. Vložíte aktivační klíč a instalaci si po ověření stáhnete přímo ze stránek Microsoftu.

 

Rozhodnutí Evropského soudního dvora

Rozhodnutí Evropského soudního dvora ze dne 3. července 2012 zcela jednoznačně nastavuje pravidla pro výklad autorského zákona z hlediska vyčerpání autorských práv.

Ustanovení § 14 autorského zákona (z.č. 121/2000 Sb.) uvádí, že „prvním prodejem nebo jiným prvním převodem vlastnického práva k originálu nebo k rozmnoženině díla v hmotné podobě, který byl uskutečněn autorem nebo s jeho souhlasem na území členského státu Evropských společenství nebo jiné smluvní strany Dohody o Evropském hospodářském prostoru, je ve vztahu k takovému originálu nebo rozmnoženině díla právo autora na rozšiřování pro území Evropských společenství a ostatních smluvních stran Dohody o Evropském hospodářském prostoru vyčerpáno“.

Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že obchodování s „použitými“ softwarovými licencemi je legální, a že autor takového softwaru nemůže bránit jejich dalšímu prodeji.

Exkluzivní práva na distribuci a kopie počítačového programu pokrytá licencí se vyčerpají prvním prodejem, uvedl Evropský soudní dvůr. Rozhodnutí se vztahuje na stažený software i na aplikace distribuované na CD či DVD. Nevadí ani pokud toto licenční ujednání výrobce zakazuje. EULA a podobné licence nemohou být nad evropským právem a body, které jsou s ním v rozporu, jsou proto neplatné.

Může být prodán pouze aktivační klíč?

Ano. Soudním dvorem EU bylo deklarováno, že za první prodej rozmnoženiny počítačového programu se považuje i umožnění zhotovení takové rozmnoženiny on-line na základě úplatné licenční smlouvy uzavřené předem s nositelem práv (autorem softwaru). Vyčerpání práva autora na rozšiřování softwaru se tedy vztahuje i na rozmnoženiny, které byly při svém prvním prodeji staženy do počítače prvního nabyvatele.

 Bude druhotný software fungovat stejně jako nový?

V případě nákupu softwaru u naší společnosti máte plnou záruku na bezproblémovou instalaci a aktivaci produktu.  Je možné, že aktivaci bude nutné provést přes automatizovanbou telefonní linku Microsoft. Jedná se originální software, během používání získáváte veškeré aktualizace a záplaty vydané společností Microsoft.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení